Zajímavosti o parfémech - parfém, parfémovaná voda, toaletní voda, kolínská

S označením parfém se setkáváme poměrně často, ale víte přesně, jaký je mezi nimi rozdíl?  Parfém, parfémovaná voda, toaletní voda nebo třeba kolínská - označení určuje kolik vonné kompozice (vonné esence) obsahuje daná vůně (hodnoty určují normy). Můžeme tedy říci, že podle označení můžeme předem odhadnout intenzitu vůně a zejména její výdrž. Mezi odborníky, výrobci, distributory ale hlavně zasvěcenou veřejností má rozdělení „parfémů“ jasně dané kategorie. Rozdělují se do několika skupin, podle množství (zředění) parfémové kompozice v rozpouštědle. Jako rozpouštědlo se nejvíce používá speciální parfémový alkohol. Faktem zůstává, že vůně v podstatě nelze navzájem porovnávat, a to z důvodu rozličného složení. Velmi kořeněná toaletní voda může být daleko intenzivnější, než parfémovaná voda s esencí citrusovů. Intenzitu vůně totiž výrazně ovlivňuje právě složení.

Parfém (extrakt)

Abychom mohli vůni označit slovem Parfém, musí jeho složení obsahovat 15-30% vonné složky (vonné essence). Parfém se odlišuje od ostatních typů vůní zejména tím, že i při aplikaci menšího množství může být mnohem intenzivnější a může i déle vydržet. Jedná se tedy o silné a koncentrované vůně. Vždy záleží na konkrétním parfému (na složení). Kvalitní parfémy bývají vyráběny zejména z přírodních složek. Vůně v nabídce Essens bezvýhradně obsahují 20% vonné essence - můžeme tedy o vůních Essens mluvit ve spojitosti s pravými parfémy.

Parfémovaná voda

Parfémovaná voda obsahuje 8-15% vonné essence v cca 85-90% lihu. V praxi se setkáme s označením  – Eau de Parfum („Eau“ zde znamená právě vodu). Parfémované vody bývají nekalími prodejci často chybně označovány za "parfém".

Toaletní voda

Toaletní voda je v dnešní době asi nejběžnější "vůní", kterou používá většina koncových zákazníků. Toaletní voda obsahuje 4-8% vonné essence v cca 80% lihu. Originální francouzké označení toaletní vody je Eau de Toilette. Toaletní vody najdeme zcela běžně v prodeji v supermarketech, nejčastěji ve skleněných flakónech o objemu 150ml s rozprašovačem.

Kolínská voda

Kolínská voda (Eau de Cologne) obsahuje pouze 3-5% vonné parfémované kompozice v cca 70% lihu. Setkáme se s ní například u levnějších "deodorantů" ve spreji.

 

Procentuální obsažení vonné esence v "parfému" nám pomáhá v zorientování se na trhu s vůněmi. Vždy, když budete nakupovat parfém, podívejte se na označení jeho kategorie, kterou by měli výrobci vždy uvádět (popřípadě se zeptejte přímo prodejce). Samozřejmě je nutno podotknout, že pravý parfém (15-30% vonné esence) není určený pro použití způsobem, stejným s použitím deodorantů. Parfém neslouží pro potlačení zápachu z potu. Použití slabších variant podílu vonných essencí má tedy také své opodstatnění. Samotný Extract parfému se používá na výjimečné příležitosti (také se běžně neprodává a je drahý - proto je na trhu společnost Essens, která díky absenci reklamy, dalších distribučních kanálů a drahých flakonů je schopna cenu snížit na velmi dostupnou úroveň).